Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Cırrık Avı Neden Yasak ?  (Okunma sayısı 3624 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet Kolağasıoğlu

• Superpoze Dostu
  • *
Cırrık Avı Neden Yasak ?
« : 19 Mayıs 2010, 19:01:40 »

Ülkemizde özellikle doğu akdeniz bölümünde bolca rastladığımız cırrık  diğer tabiriyle ardıç kuşu turaç gibi  avlanılması 12 ay boyunca yasak olan hayvanlar statüsünde.Ancak bu yasaklamanın asıl sebebi olarak görülen o neden ardıç ve kamalak ağacının bi nevi tohumu ve meyvesi olarak bilinen güveldeğin tohumu  cırrık tarafından yutulup miğdesinden geçmesi esnasında dışkı ile birlikte toprağa kavuştuğu zaman çimlenme bilincidir.Aslında bu bilinç doğru tespittir, yani dışkısından çıkan tohum toprakla buluştuğu zaman evet çimlenecektir.Ancak bu sadece cırrığamı bağlı ?  yani cırrık olmadan bu ağaçlardan dökülen tohumlar çimlenmeyecek mi? Arkadaşlar artık bazı takıntılardan kurtulup, tek yönlü düşünmeyi bırakmamız gerek. Cırrık kuşunun olmadığı bölgelerimizde de ardıç, kamalak ağaçları var peki orada nasıl çimlenme oluyor ? bunun sebebi araştırılmışmı ki sadece bu nedene bakılarak bu hayvanın avlanılması 12 ay boyunca yasak. Bizim sembol kuşumuzmuş gibi efsunlanmış yasak üzerine yasak.Hayır sanki cırrığın neslimi tükeniyorki bu hayvanı avlamamıza mani. Neslimi tükeniyor dedim çünki başta belirttiğim gibi sadece bu çimlenme olayı sebep veriliyor ancak bizler bazı örnekleri ve anlaşılır izahını yaptığımızdaki onuda yukarıda belirttim o zamanda bu tür söylemler ekstra olarak nesli tükeniyor deniliyor.Hani ne oldu sadece çimlenmeydi sorun ?.  'Hayvanın nesli tükeniyormuş ' Allah aşkına yıllardır bu kuşu vurmak zaten yasak vuranlarda ciddi para cezaları var bide bu tür abuk sabuk cümleleri duymamız bizi derinden üzmekte ve biran önce bu soruna çözüm getirmek gerekmektedir.Buda özellikle biz duyarlı avcıların,başta tüm Ülkem avcıları ve özellikle benim gibi akdeniz avcılarının serzenişi olmasını isterim. Bu kuşların envanterinin yapılacağı bi oluşum olacak olsa ilk başta gönüllü olarak ben varım. Çünki benimde yaylamın bulunduğu mevkide bu kuşların bolluğundan nasibini almaktadır.Bundan gurur duyuyorum çünki böyle bi av hayvanına sahibiz. Ama değerini değerince değerlendiremeyen bazı insanların yasaklamaları  beni haliyle çok üzüyor.Bu kuşlar özellikle kasım,aralık aylarında toplanır, kışı geçirmek için yüzlerce sürüler halinde birarada yaşarlar.Ve bu sürüler bu kuşların görüldüğü yerlerde farklı birçok alanlarda  farklı gruplar halinde yaşar,yani gözünüzün alabildiğince cırrık.Bu konuyu açmak istedim çünki benden başka bu konuyla ilgilenen hiçbir arkadaş göremedim.Belkide vardır ancak ben Ahmet Kolağasıoğlu  olarak bu cırrık meselesinin bir an  önce çözüme kavuşturulmasını ve tüm Ülkem avcısına ava açık hale getirilmesini istiyorum.Bu sorun çözüme kavuncaya kadar serzenişimin arkasındayım lütfen avımıza sahip çıkalım.Saygılarımla Adana,Osmaniye,K.Maraş
Av bir tutku mudur ? yada kurtulması mümkün olunmayan salgın bir hastalık mı?

Erdağan Kapucu

• Superpoze Dostu
  • *
Ynt: Cırrık Avı Neden Yasak ?
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2010, 21:43:49 »

Sevgili kardeşim yazını okudum ardıç kuşu ardıç tohumunu yedikten sonra miyde asitleri ile tohumun sert kabuğunu yumuşatıp toprağa düştüğünde çimlenmesini sağlıyor bunun haricinde binlerce tohumdan üç beş adet normal şartlarda çimlenir bende avcıyım hemde dededen avcıyım bizlerin av konusunda çeşitli alternatiflerimiz var ama ardıç agaçlarının neslini sürdürmek için ardıç kuşlarından başka alternatifleri yok.Av bölgeni bilmiyorum ama başka avları deneyebilirsin lütfen yanlış anlama elimizde çok az ardıç ormanı kaldı kuşlar azalırsa ağaçlarımızda azalır bence doğru karar diyorum bıdırcın keklik üveğik avla ama lütfen ardıç kuşlarını koruyalım doğada onlara çok önemli görev verilmiş bırakalım yerine getirsin.Sezon açılınça Karabüke gel  misafirim ol beraber avlanalım saygılarımla
KARABÜK 78

Okan

• Genel Moderatör
  • Superpoze Dostu
« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2010, 23:17:42 »

Ardınç ağacı Allah'ın bir hikmeti neticesinde bu kuşa bir şekilde göbekten bağlı kuş türünü yok etmek ardınç ağacınıda yok etmek demektir....

100 tohumdan bir tane cıkıcaktır o kuş sayesınde 100 tohumdan 5 tane tutucaktır.

Orman yangınları , koyunların keçilerin dağlara salınıp fidanları yemesi ee yaban hayat üstüne kaç avcı kaç ağaç ekmiştir şimdiye kadar ortalamaya vursak 100 varmıdır ? kişi başı 100 !!

Olaylar o kadar karmakarışıktırki 12 ay yasak olan karacayı üstüne çiftlikte yetiştirip doğaya salınıyorlar hanginiz kac defa gördü ? Ben göremedim  oysa bu hayvanlar yasak değilmi avlanması popülasyonu fırlaması gerekmezmi ?

Ne güzel cırrık kuşu bol diyorsun niye vurmayalım diyorsun ne güzel ya yurdumun bi bölgesinde bi türün popülasyonu çoğalıyor ne güzel...

emrahbirlik

• Yönetici
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2010, 09:19:45 »

Anadolu bozkırlarının yüzlerce yıl önce olduğu gibi yeniden ardıç ormanlarıyla kaplanması en büyük hayalimizdir. İç Anadolu ve Doğu Anadolu gibi kıraç arazilerde çok az su ile yaşayabilecek en uygun ağaç türünün ardıç ağacı olduğunu bilimsel araştırmalar ortaya koymuştur. Fakat ardıç ağacını diğer ağaçlardan ayıran en önemli özelliğinin, tohumlarının doğal yollarla çimlenmesinin mümkün olamamasıdır.

Ardıç tohumlarının ARDIÇ KUŞLARI tarafından yenilmesi sonucu midesinde kimyasal bir reaksiyon görmesi ve dışkı yoluyla toprakla buluşması ile çimlenme meydana gelebilmektedir. Sadece çimlenmesini sağlamakla kalmayıp, ağaç dikmenin imkânsız olduğu, yalçın kayalıklara bile dışkılarını yaparak tohumları oralara kadar taşırlar. Ardıç ağacı ile ardıç kuşları arasındaki bu İLAHİ İLİŞKİ sayesinde, ardıç ormanlarının sürekliliği sağlanabilmektedir.

En şerefli varlık olarak yaratılan insanın orman ve çevreye verdiği zarara karşılık, ardıç kuşlarının yüklendiği görev arasındaki çelişki ibretlik bir hadisedir.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla bilim adamlarımız suni yöntemlerle ardıç tohumlarının çimlenmesini sağlamış olmalarına rağmen Anadolu?nun sarp ve dağlık mevkilerine ağaç dikme imkânımız olmadığı gibi normal arazileri de ağaçlandırmanın büyük masrafları karşılamak yerine bu kuşların üremelerini kolaylaştırmalıyız.

Bozkır?ın da dağlık bir araziye sahip olduğunu düşündüğümüzde yeşil bir çevre için tek umudumuzun ardıç kuşları olduğunu unutmayalım.

Karabüke uğrarsanız eğer ordan sahle vurup İstanbula doğru yola koyulun yolda beklerim sizi çayı demlemiş halde bulursunuz beni.........

Avcı doğaya aşık insandır.....
İstanbul-Şile

senolyılmaz

• Superpoze Dostu
« Yanıtla #4 : 21 Mayıs 2010, 19:34:31 »

Güzel bir olaya değinilmiş ve bilgilendirilmiş. Cırrık kuşunun ardınç kuşu olduğunu bu yaşta yeni öğrendim.

boradeniz

• Kahraman Üye
  • Hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar..
« Yanıtla #5 : 30 Temmuz 2011, 00:24:15 »

Değerli arkadaşım ahmet Kolagasıoğlu; Verdiğin bilğiler ve paylaşım için teşekkür ederim....Tanrı her canlıyı mutlaka bir nedenle yaratmıştır.....Ağaç ve kuş ilişkisi....
Denizler durulmaz dalgalanmadan
Kahraman Üye

Superpoze.com
Avci arkadaslarim burasi sizin siteniz..
10 saniyede üye olmak için tiklayin.

kapat