Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Orman Çulluk'larında Çiftleşme ve Üreme..  (Okunma sayısı 1703 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrahbirlik

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 1030
Orman Çulluk'larında Çiftleşme ve Üreme..
« : 03 Şubat 2010, 11:35:10 »

Doğada yaşama ve ölümün yanında üremenin de büyük bir değeri vardır. Mevsimi geldiği zaman bütün calılar kendilerinde yeni bir haya ve canlılık fışkırdığını hissederler. Bu his sevişmek, yavrulamak daha doğrusu üremenin bir başlangıcıdır.
   
   Her canlı gibi Orman çullukları da bu hisden uzak kalmamakta, nerde olursa olsunlar, bu mevsimde doğum yerlerine, kuzeye, vatanlarına göç etmeye hazırlanmaktadırlar. Yerli kuşlkar bu mevsimde bulunduklara yerlerde eş tutar, yuva yaparken, Orman çullukları da beraber yuva kuracakalrı ve beraber göç edecekerli eşlerini arar ve bulmaya çalışırlar.

   Orman çulluklarında aşk diğer bir çok kuşlardan daha fazla ve romantiktir. Çiftleşmek için akşamın alaca karanlığını beklerler. Bu kuşlarda sevişme arzusu o kadar fazladır ki eş tutmamış bir erkek çulluğu dişisinin davet sesini andıran bir düdükle avlamak çok kolaydır. Böyle bir düdük çok zaman evvel yapılmış olmakla beraber, her zaman iyi sonuçlar vermemektedir. Bu düdükler ancak Orman çulluklarının çiftleşme zamanı işe yaramaktadır. Bu düdükler yavrulama mevsimi dışında bir çok avcılar tarafından geçit avlarında kullanılmış ve sonuç alınamamıştır. Geçit yapan kuşların çok azı bu seslere dikkat etmektedirler. Bundan anlaşılıyorki yemlenme yeri bulmak için gezen kuşlar bu seslere aldırmamaktadırlar. Ancak çiftleşme mevsimi erkek kuş dişi çulluğun sesine yaklaşmaktadırlar. Halbuki o aylarda çulluk avı yasalara göre yasaklanmış bulunmaktadır.

   Çiftleşme mevsiminde erkek kuş dişinin davet sesini işittitği yeri tesbit edince bir yıldırım gibgi hemen oraya inmektedir. Uçarken dişinin bulunduğu yerden uzaklaşmış bile olsa, bu sesi işiten erkek kuş ne kadar uzakta olursa olsun çok keskin bir manevra yaparak dişinin yanına indiği görülmüştür. Kuşun çiftleşme arzusu o kadar kuvvetlidir ki, uzun mesafe uçtuktan sonra bile dişinin yanına dönmekte ve en yakın tehlikelerden bile çekinmeden dişinin yanına inmektedir.

   Bir akşam üzeri geçit avı yapmak üzere kuytu bir yerde beklemekte olan bir avcı, üstüne doğru bir çulluğun, geldiğini görünce, tüfeği yüzüne alıp tetiği çekmeden bir saniye evvel yan tarafından çok ince bir ses işitir. Silahı doğrulttuğu çulluk, havadan düşen bir taş gibi kendini o ince sesin geldiği yere atar. Bu duruma çok şaşıran avcı oraya doğru baktığı zaman, bir çalı kümesinin içinden bir çulluğun çıkarak havadan kendini yere atan çulluk ile çiftleştiğini görür. Bütün bu olaylar bir iki dakika içinde tamamlanmış, yerdeki çulluk yeniden çalıtopluluğunun içine girerek gaip olmuştur.

   Bir başka avcı da geçit avı beklerken bir çulluğun bulunduğu tarafa doğru geldiğini görmüş, silahı yüzüne alırken, biraz ilerden bir başka çulluğun havaya uçtuğunu ve ikisinin bir saniye sonra beraber aşağı inerek çiftleştiklerini  hayretle görmüştür.

   Başka bir avcı da başından geçen bir olayı şöyle anlatmıştı. Geçit avında beklerken bir çulluğun arkamdan gelip ileri doğru uçtuğunu gördüm. Ve ateş ettim. Çulluk yere düştü. Ben ve köpeğim çulluğun düştüğü yere gittiğimizde yerden iki kuşun birden havalandığını ve bunlardan birinin sağa diğerinin sola doğru kaçtığını görerek şaşırdım. Sonra anladığıma göre silah patlamadan evvel çulluk dişisinin sesini işiterek yere inmiş bulunuyordu.

Çiftleşme mevsiminde yerde buylunan dişi çullukalr çok ince bir ses çıkarırlar. BU ses havada uçan kuşu davet içindir, Bu sesi duyan erkek kuş aynı andan kendini bir taş gibi sesin geldiği yere atar ve dişi ile çiftleştikten sorna hemen uçar. Bu olay ancak iki üç dakika içinde olmaktadır. Çoğu kez erkek çulluk havada uçarken, çalılar içind saklanan dişi bir kuşun fırlayarak erkek çulluk ile havada buluştuğu, sonra beraber yere inerek çiftleştikleri olağan işlerdir.

   Mart ve Nisan ayları içinde Avrupada ve yurdumuzun bazı bölgelerinde Orman çullukalrı akşamları gezinti yapmaktadır. Bu gezintiler o yörelerde dişi kuşların çok az olduğu manasına gelebilir. Bu nedenle erkek çulluklar dişi kuş aramak için aynı bölgede devamlı dolaşmaktadırlar.

   Erkek çulluklar çiftleştikten sonra çoğunlukla yalnız dolaşmazlar. Dolaştıkları zamanlarda dadüğer dişilerin seslerine aldırmazlar. Nisan ve Mayıs aylarında, İsveç, Norveç ve Finlandiya' da akşam gezintisi yapan Orman çulluklarına çok nadir rastlanmaktadır.

   Orman çulluklarının akşam gezintileri için en müsait havalar, rüzgârsız, ılık ve ıslak havalardır. Rüzgârsız ve ince ince yağmur yağdığı zamanlar çullukjlar gezmeyi daha çok severler. Böyle havalarda çulluklar daha fazla ötmekte ve topraktan (15-20) metre yüksekten uçmaktadırlar. Bu gezintiler sırasında çoğu kez ormanlardaki en yüksek ağaçların üst dalları arasından veya alçak çalıların üstünden hafif ve düzgün bir biçimde uçarlar. Bu vaziyette kuşun başı bir tokmağa benzemektedir. Çulluklar soğuk ve rüzgarlı havalarda çoğunlukla geçit yapmazlar. Böyle havalarda uçtukları zaman katiyen ötmek dalalr arsından süratle geçerler.

   Erkek ve dişi çulluklar çiftleştikten sonra yavrular çıkıncaya kadar devamlı olarak beraber uçarlar. Yavruladıktan sonra dişi çulluk yalnız olarak akşam gezintisine çıkmaktadır. BU gezintiler daha ziyade yemlenecek yer aramak içindir. Bu gezintiler sırasında dişi çulluklar hiç ses çıkarmaz ve toprağa çok yakın bir şekilde uçarlar.

   Erkek çulluk aşk için akşam gezintisi yaparken hiç bir zaman belirli bir hedef ve güzergâh tesbit etmez. Serseri bir aşık gibi arzu ettiği yere uçar ve uçarken devamlı olarak (Kor-Kor-Koor-pisip) diye öter. Bu sesler bir tonda olmakla beraber, bir tempoya da bağlıdır. Genellikle çulluk üçüncü (koor) hecesini ilk iki heceden biraz daha fazla uzatmaktadır. Bu sesler her kuşda aşağı yukarı bir parça değişiklik ve özel bir tempo almaktadır. Hafif bir rüzgârın size doğru estiği zamanlarda bu sesleri (200-300) metre uzaktan işitmek mümkündür.

   Bir çok avcılar seslerden (Pisip) diye olanının kuşun burnundan (Vork) diye çıkan sesin kuşun arkasından çıktığını iddia etmektedir. Avusturyalı bir avcı vurduğu bir çulluğueline aldığı zaman kuşun (vork-vork) diye sesler çıkardığını duymuş ve dikkat ettiği zaman, nefes alırken bu seslerin kuşun arka tarafından çıktığını hayretle görmüştür. Esasen aynı tonda olmayan bu seslerin aynı zamanda bir yerden çıkmasına imkân yoktur.

   Orman çullukları gerek yemlenme ve gerekse aşk için yaptıkalrı gezintileri, romantik bir aşık gibi daima güneşin batışından, gökte yıldızların tamamen belirdiği zamana kadar olan o tatlı alaca karanlıkta yaparlar. Bu alaca karanlık müddeti güney bölgelerde en çok (30) dakika kadar sürdüğü halde, kuzey bölgelerde bu müddet çok uzundur. Yurdumuzda bu müddetin kısa olması nedeniyle her çulluk bulunduğu bölgede ancak bi kere dolaştığı halde, kuzey bölgelerde bir çulluk aynı yerde bir çok kerre dolaşmak imkânı bulmaktadır.

ARŞİV : Süleyman ŞİŞMAN
Kayıtlı
Avcı doğaya aşık insandır.....
İstanbul-Şile


burak büyükköseoğlu

  • Genel Moderatör
  • Superpoze Dostu
  • *****
  • İleti: 214
Ynt: Orman Çulluk'larında Çiftleşme ve Üreme..
« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2010, 00:16:24 »

Bizim Klüp Başkanının yazısı kendisi tam bi Çullukçudur... :) :) :)Ayrıyetten Oto sanayide av bayii dükkanı vardır.
Kayıtlı
yalan dolan aşkalara lacivert beyaz darbe SARIYER aşkı yeter bu kalbe!!!!
 Superpoze.com
Avci arkadaslarim burasi sizin siteniz..
10 saniyede üye olmak için tiklayin.

kapat