Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Yivsiz Tüfeklerde Namlu Boyu...seçimi?  (Okunma sayısı 6123 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sushi

• Superpoze Dostu
  • *
  • Hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar..
Yivsiz Tüfeklerde Namlu Boyu...seçimi?
« : 13 Şubat 2011, 11:23:24 »

Merhaba;

Çok tartışılan bir konu namlu boyu..? Ancak edindiğim bilgilere göre artık teknoloji ilerledi.. buna bağlı olarak tüfek teknolojileri'de... Örnek vermek gerekirse 61cm mobil şoklu (içten) bir tüfekle 66cm mobil şoklu (içten) ..bir tüfekle aradaki fark ne olabilir..?

61cm mobil şoklu (içten) tüfekle Amatör olarak poligonda,,, (skeet),    ,,,bıldırcın,çulluk,, gibi avlarda dahil olmak üzere yapılamaz mı?

Diyorlarki illa 66cm mobil şoklu (İçten) al..... 61cm ila 66cm  kafam çok karıştı.....arasında çok mu fark oluyor 5cm'de?  o zaman şoklar niye var?

Şimdiden teşekkürler vereceğiniz cevaplar için....

delibasri

• Kıdemli Üye
Ynt: Yivsiz Tüfeklerde Namlu Boyu...seçimi?
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2011, 09:38:07 »

Bıldırcın veya Çulluk için 66 mı 61 dersen tabiki bizim oranın doğa şartlarına göre 61 derim daha hızlı açar. Ördek çok fırtına olucakda yagmur veya karda olucakta sahılden gecicek uzun iş. Tavşan çok çok nadirdir.  Bide domuz avı var.   Üveyik ve tahtalıyı unutmalayalım.
Başka yakın bir av yok bizim oralarda....

Şimdi bunların arasında en güzeli en kıymetlisi bıldırcın ve çulluk avıdır. Bu iki av için 61 mi alırım 66 mı dersen  61 derim.
Ama sen domuz avınada gidicem , bıldırcına hemen atmaz bıraz uzatırım dersin,üveyikte vururum tahtalıda vururum dersen 66 al   66 iyidir.

Avlandığınız mera , avladığınız av hayvanına göre seçimi siz yapıcaksınız. gidipte 61 namlu ile kaz avlamaya çalışmayın sonu hüsran olabilir.

Bir tutkudur benimkisi.....

emrahbirlik

• Yönetici
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2011, 11:56:33 »

61cm mobil soklu (içten) tüfekle Amatör olarak poligonda,,, (skeet),    ,,,bildircin,çulluk,, gibi avlarda dahil olmak üzere yapilamaz mi?

Yapilir kardesim hemde güzel av olur   , 66 namlu al demeleri baska avlarida idare etsin demelerindendir.  Ben yeri geliyor hala 71 namlu ile bildircin avina gidiyorum. Ama ilk kalktigi zaman yol vermez isem kus parçalaniyor.   Namlu ne kadar uzun olursa o kadar uzun mesafeye saçmalar toplu gider. Espirisi budur.
61 namlu içten mobil soklu ile 65 namlu içten mobil soklu ile arasindaki fark uzak  atisinda saçmalarin açilisidir.
Avcı doğaya aşık insandır.....
İstanbul-Şile

sushi

• Superpoze Dostu
  • *
« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2011, 13:28:29 »

Merhaba;

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim..

Ancak 61cm mobil içten şoklu ve 66cm mobil içten şoklu namlunun arasında 4 cm var poligonda skeet atarken saçmanın açılması 61 cm mobil şoklu namluda çok farketmemesi gerekmezmi? yani sonuçta 61 cm namlunun mobil şokları var ise nie erken açılırki? o zaman şok niye kullanıyoruz? teşekkür ederim...

emrahbirlik

• Yönetici
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2011, 16:09:37 »

61 namlu içten şoklu aynı tüfek ile
66 namlu içten şoklu aynı tüfeği karşılaştırıyoruz değilmi ?

Öncelikle bunu netleştirmek lazım.

Eğer aynı tip aynı tüfek aynı şok kullanılıyorsa  elbette   61 namlu 66 namluya göre daha erken açar. Aynı tipte 55 namlu 61 den daha erken açar. 50 namlu daha erken bu böyle gider.

İstanbul-Şile

ahmet öztürk

• Superpoze Dostu
  • *
« Yanıtla #5 : 17 Mart 2011, 00:39:08 »

merhaba..aynı sorun benim de kafam da.61 namlu bir poze yi poligonda iyi atan bir kişiye denettik..makinalar plaklar ve fişekler standartlara uygun[24 gr 7.5] trap için her şey hazırdı..inanın 61 nm.dan hiç beklenmeyen bir performans yakalandı..ve atışta trap atışı..skeet de değil..şimdi yeni bir tüfek düşünüyorum ve çift namlulu olmasını istiyorum..peki trap ta 61 vuruyorda bizim aklımızda neden hep 71 geziniyor..olayın mantığı  bence biraz maddi durum..bir kaç tüfek edinemiyoruz ki deneme yanılma yöntemi yapalım..yedek nm desen oda para...şimdi yeni moda 20 kal. kullanımı..kullanan arkadaşlar bırak artık şu 12 yi 20 ye terfi et diyorlar ama ben daha 12 nin  kombinasyon permütasyon ihtimaller ve fiziki hesaplarını çözemedimkine..burdan özetle ne diyorum 66 bu işin ortası...bu yazı uzadıkça  çarşafa dolanmaya başladı..yorum sizin dinliyorum.. ::)

emrahbirlik

• Yönetici
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #6 : 17 Mart 2011, 09:07:18 »

Aynı düşündüğünüz gibi çoğrafi sartlara ve ava göre değişik fişek gr dan namlu boyuna kadar avcı arkadaşlarımız yaşadığı yere göre kendilerini adepte etmeleri ve yaşadığı yere göre kendini şekillendirmelidir. Trap veya skeet atısına gıtmez domuzcudur o zaman o adama al superpoze dıyemezsın cıfte vs.. yaramaz otomatik onun için idealdir. 

61 namlumu 71 namlu 66 namlumu ? Bunun kararını kullanan arkadaşlar vericekler. Elbette işin ekonamik boyutu çok kötü keşke alsak denesek ama zor.
İstanbul-Şile

boradeniz

• Kahraman Üye
« Yanıtla #7 : 28 Ağustos 2011, 15:47:23 »

Paylaşım için teşekkürler.Herhalde eti çok lezzetlidir.  afiyet bal olsun...
Denizler durulmaz dalgalanmadan
Kahraman Üye

Superpoze.com
Avci arkadaslarim burasi sizin siteniz..
10 saniyede üye olmak için tiklayin.

kapat