8.323 Defa Okundu
superpozeYORUM EKLE

Her avcı duran hedefe nasıl ateş edeceğini bilir, yalnız , koşan hedefe ateş ederken işler biraz değişiyor,çünkü bu esnada hedef hareket ediyor ve onu vurabilmemiz için önleme yapmamız gerekiyor.

Yivli tüfeklerle nasıl önleme yapılır ?

Aslında koşan avın hızı düşükse ( saniyede 3 metreye kadar ) ve uzaklık mesafesi 50 metreye kadar ise, önleme almamıza gerek kalmaz . Yivli tüfeklerde kurşunun çıkış hızı o kadar yüksektir ki, önleme yapmak gerekmez . Av , adım atmadan vurulabilir . Av hayvanının 50 metreden daha uzakta olması durumunda ve hızlı koşuyorsa o zaman önleme yapılır . Sorun şuradan kaynaklanıyor ; önleme ne kadar olacak ? Bunun için birkaç örnek vermek istiyorum . Yivli silahtan çıkan kurşunun hızı saniyede 600 m. olduğunu kabul edersek , kurşun 100 metre uzaklıktaki hedefe 0.17 saniyede ulaşacaktır . Eğer koşan av , 1 saniyede 3 metre ilerliyorsa , bu av 0.17 saniye içinde 0.51 cm ilerlemiş olacaktır ( 0.17 x 3 = 0.51 cm ) . Bu demektir ki önleme 0.51 cm olacaktır ama kurşunun çıkış hızının 900 m/sn. olduğunu var sayarsak ve ava uzaklığımız 200 metre olursa önlemenin 66 cm olması gerekiyor çünkü kurşun hedefe 0.22 saniyede ulaşacaktır ( 0.22 x 3 = 0.66 cm ). Bu iki örnekte de önlemeler avcı ile hedef arasında değişik mesafeler olup , tam karşı karşıya geldikten sonra ateş edilmeli , hedefin hızı 3m/sn olursa tabii …
Bunun yanında tabii ki hava şartları da göz önünde bulundurulmalı . Bunlar rüzgarın nereden ve ne kadar hızlı estiğine ve kurşunun gideceği mesafeye bağlı .
Rüzgarın kurşuna karşı etkisi , kurşunun ağırlığına ve gideceği mesafeye bağlı .Bu da bir gerçek ki, rüzgar ne kadar hızlıysa ve kurşunun isabet noktası ne kadar uzaksa kurşun üzerine etkisi o kadar büyük olacaktır .
Bunun yanında hedefi de tutturmak için mesafeyi çok iyi tahmin etmek gerekiyor .

Yivsiz tüfeklerde nasıl önleme yapılır ?

Yivsiz tüfeklerde hareketli hedefe ateş etmek daha zordur yivlilere nazaran . Çünkü hedef çok hızlı hareket ettiğinden , av atış menzilimizin hemen dışına çıkıyor ve ya atış menzilimizin dışından kalkıyor .
Hesaplanmıştır ki avcı , tetiğe basma kararı alıp tetiği düşürene kadar geçen zaman yaklaşık 0.031 saniye geçmektedir .
Kapsülün ateş alması barutun yanması ve saçmaların hedefe ulaşması 0.068 saniyedir.
Bunu şöyle açıklayabiliriz ; avcı ateş etmeye karar verdiği andan itibaren kurşunun hedefe varması yaklaşık 1 saniyedir , bu esnada da av ilerlemekte olacaktır , önleme olarak bunları hesaplamaz isek av gitmiş ve kurşun avın arkasına düşmüş olacaktır ; yani ıska …. Bunun için avcı koşan hedefe nişan almaz , onun yerine koşan hedefin önüne , üstüne , altına , yanına ama her zaman koşan hedef ile saçmaları buluşacak şekilde ayarlar , buna da önleme denir …

Hareketli hedefe atış etme teknikleri şöyle sıralanabilir ;

1.YÖNLENME ; Bu en iyisidir ama bunun için çok çeviklik ve atış pratiği gerekir bir de tüfeğe çok güzel hakim olmalı …

2.KESME ; Bu atışta tüfek ava yönlendiriliyor hedefin önüne çekiliyor avın yaklaşması bekleniyor ne zaman ki, hedef atıcının hesapladığı önleme noktasına geliyor , o zaman ateş ediyor .Bu teknik avcılar arasında çok fazla rağbet görmüyor ..
En fazla tercih edilen atış tekniği SAVURMA , GÜTME tekniğidir , bu atışı yaparken atıcı nişan alıyor gerekli önlemeyi veriyor namlunun hareketini durdurmadan ateş ediyor .. Bütün bu atışlarda önleme çok fazla rol alıyor .

Bu önlemeyi matematiksel olarak şöyle bulabiliriz ;
Koşan hayvanın hızını zamanla çarpıyoruz , bunu rahat hesaplayabiliriz aşağıdaki formulü kulanarak ;
– S = V.T ; yani yol eşittir hız çarpı zaman ….

Bütün avcılar bilir ki bunları hesaplamak av sahasında çok zordur ateş etme kararı saniyeden daha az olduğundan bu hesaplar sadece defter üzerinde yapılıp , sahada da uygulanır . Pratik şunu gösteriyor ki mesafe uzadıkça önleme de ikiye katlanır ..
Mesela koşan tavşanın uzaklık mesafesi 20 metre iken 40 cm. önleme yaparsak uzaklık mesafesi 40 metreye çıkınca önleme de 80 cm. olmal

Hareketli hedefe,atışta hedefe nişan almak imkansızdır,hareket eden hedef daima yer değiştirdiğinden hiç bir zaman sabit bir hedef gibi nişan alınan noktada durmaz,dolayısıyla atış tekniğinin de bu şarta göre geliştirilmesi gerekir.

Birinci sorun insanın tepkisi (Reaction time) süresidir,bu süre beynin karar vermesi ile parmağın tetiği çekmesi arasında geçen zamandır,birçok kişi için bu saniyenin beşte biri kadardır.

İkincisi ise mekanik ( Lock time) gecikme diye adlandırılır,tetiğin çekilmesi ile saçmanın veya merminin namluyu terk etmesi arasında geçen zamandır,değişken olmakla beraber yaklaşık saniyenin yedide bir kabul edilir.

Sonuncu olarak da saçma veya merminin avın olduğu mesafeye erişmesi için geçen zamanı dikkate almak gerekir,burada hedefin hızı ve uçuş açısı da gözönünde bulundurulur ve geçen süre yine değişkendir.

Atış teknikleri ; Korunan veya muhafaza edilen önleme tekniği,Süpürme tekniği ve Nokta veya insiyaki atış tekniği olmak üzere üçe ayrılır
.Korunan veya muhafaza edilen önleme tekniği (Sustained lead) :

Yorum Kismi

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar
Bizler amatör ruhumuzla av ve yaban hayatına bir katkıda bulunmaya çalışan bir aileyiz. Bizleri bu yolda yalnız bırakmadığınız için teşekkürler. Güzel ve yararlı bilgileri toparlayıp siz avcı kardeşlerimize sunuyoruz. Herkes bilinçlensin herkes yaban hayatına sahip çıksın istiyoruz. Gelecek nesillere olan borcumuzdur bu. Emanetimize sahip çıkalım... Bu bölüm sizin bilgilere daha rahat ulaşmanız için yapılmıştır. Forumunuza üye olunuz. Burası sizin siteniz. Av ve yaban hayatı için verdiğimiz mücadeleye sizde katılın...