1.954 Defa Okundu
superpozeYORUM EKLE

TAF Asbaşkanı Atilla İshak Tankut’un Vatan Gazetesi’nde yayınlanan avcılık söyleşisi.

VATAN GAZETESİ’nden Tuğrul Tunalıgil, Avcılık ve Atıcılık Asbaşkanı Atilla İshak Tankut’la bir söyleşi yaptı. Pazar Vatan’da yayınlanan röportaj aşağıda:

Her ne kadar çoğu kişi avcılığı spor amacıyla yapsa da, Türkiye’de “kural tanımaz” avcıların sayısı da yabana atılacak kadar az değil. Bıldırcın sesi çıkaran müzik aletleriyle kuşları kandırıp katliam yapan yasa dışı avcılar ise yine gündemde… Son olarak Antalya’da yasak müzik sistemi kurarak 1 kilometrelik bir alandaki bütün bıldırcınları aynı noktada toplayıp katleden 5 kişi jandarma tarafından yakalandı. Av hayvanlarımızın nesli tükeniyor mu? Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Asbaşkanı Atilla İshak Tankut’la av hayatını masaya yatırdık.

Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Asbaşkanı Atilla İshak Tankut, Türkiye’deki en deneyimli “avcı”lardan biri. 18 yaşında avcılık sertifikasını aldığı günden beri avlanıyor. Yaban TV’de yaptığı programda da avcılık konusunda insanları bilinçlendiriyor. Bıldırcının anavatanı Rusya. Orada üreyip Türkiye’ye geliyor ve sonra da ülkemizden geçip Kuzey Afrika’ya gidiyor. Daha sonra da  tekrar üremek için geri geliyor. Tankut, bıldırcınların Rusya üzerinden Karadeniz bölgesine gelirken deniz aştıkları için son derece yorgun düştüklerine işaret ediyor: “Karayı gördükleri ilk yere iniyorlar. Bu da genelde Artvin ve Hopa civarları oluyor. İşte geldikleri o ilk gün onları vurmamak lazım. Ama kimse bu kurala uymuyor. Zaten o sırada uçurduğunuz zaman bile uçamaz,10 metre gider, sonra tekrar yere konar. Büyük bir bilinçsizlik var. Sahilde bir yerde bıldırcın avlamaya başlayın, iki üç el tüfek atın, bir de bakarsınız sesi duyan herkes oraya üşüşmüş. Tüfeğini kapan 40-50 kişi bıldırcın avlamaya başlamış. Bu özellikle de bıldırcın avında olur.”

Teyple avlanmak yasa dışı ama iş değişti

Bıldırcın avında teyp kullanmak yasak ama çoğunluk bu kurula da uymaya yanaşmıyor. Tankut, yasa dışı olan müzik sistemiyle avın nasıl yapıldığını şöyle anlatıyor: “Teyp bıldırcın sesi çıkarıyor. Yukarıdan geçen kuş da ‘Bizimkiler aşağıda’ sanıp aynı noktaya iniyor. Daha sonra da ne kadar kuş inmişse, avcılar vurabildikleri kadarını vuruyorlar. Avda teyp kullanmak yasak. Ancak teypsiz bıldırcın vurmak da imkânsız geldi. Bir avcı teypsiz şekilde bıldırcın avına çıktığı zaman, hiçbir şey vuramadan geri dönüyor. Çünkü Karadeniz kıyısında onun gittiği avlağın ön tarafında hafta sonları yüzlerce kişi teyp kurmuş oluyor. Hayvan zaten o sesleri duyunca hemen o bölgeye iniyor. Bir nevi tuzağa düşüyor. Siz burada teypsiz dolaşın, bir kuş bile vuramıyorsunuz. Bu yüzden teyp, artık bu işin kuralı gibi oldu.”

Kuşların gözüne fener tutarak avlanmaya devam ediyorlar

Fenerle kuşun gözüne ışık tutarak avlanmak, eskiden sıkça kullanılan ama artık “yasa dışı” sayılan metotlarından bir diğeri… Ancak “kaçak avcılar” bu yönteme de sık başvuruyor. Tankut, fenerle ışık tutarak avlanmanın bıldırcın avında geleneksel bir yöntem olduğunu anlatıyor: “Çocukluğumuzda dedelerimizin yaptığı bir av şekliydi. Avcılar geceleri fenerle ve lüks lambası ile çıkıp bıldırcınları gördüklerinde hemen balıkçı kepçelerini üzerlerine kapatarak hayvanları yakalarlardı. Hatta o zamanlar bıldırcın Karadeniz’de pazarlarda bile satılırdı. Bıldırcın alındıktan sonra temizlenip tuzlandıktan sonra kışın yenmek üzere tenekelere konulup lehimlenirdi. Ama o zamanlar kuş popülâsyonu çok fazlaydı ve yılda milyonlarca kuş geliyordu. Fenerle avlanma şimdi yasak. Ancak yasak olmasına rağmen hâlâ yapıyorlar. Türkiye’de teyp kullanarak yasa dışı avlanmanın cezası 6 bin TL.”

Bıldırcın katliamı yok, çil katliamı var

Atilla Tankut’a göre bıldırcın katliam yapılıp da yurt dışına satılacak bir kuş değil. Bunun sebebi de bıldırcının çiftliklerde yetiştirilmesi ve çok ucuza satılması: “Neden yurt dışına satılsın? Siz bir restoran sahibi olarak bıldırcının vurulmuş, yarısı parçalanmış olanını mı alırsınız, yoksa kesilmiş ve temizlenmiş olanını mı? Tabii ki ikisi arasında ciddi bir lezzet farkı var. Doğada besleneni daha yağlı olduğundan daha lezzetli. Ama katliam olayları münferit ve biraz abartılı. Belki de çok sayıda vuranlar olabilir ama bu hayvan geliyor geçiyor. Her gün de geçmiyor. Ayrıca, bizden sonra da Afrika ülkelerine gidiyorlar. Mısır’da bıldırcının konserve fabrikası bile var. Bence illa ki ‘katliam’ tabiri kullanılacaksa, Türkiye’de katliam yapılabilecek sadece iki kuş türü kaldı: Çil ve keklik. Ama çil zaten batı Anadolu’da ve Trakya’da yok denilebilecek kadar az kaldı. Çil de aslında kekliğe benzeyen bir kuştur. Sadece ırkları ve renkleri keklikten değişiktir.”

Çulluk ve bıldırcın gezilerek, ördek ise beklenerek avlanıyor

Av iki çeşit oluyor: Beklenerek ve gezilerek. Çulluk, bıldırcın ve keklik avı gezilerek yapılan avlar arasında. Ama aynı havyanlar beklenilerek de avlanabiliyor. Özellikle çulluk akşamları hava kararmaya başlarken geçit yapıyor. Çulluk’un geçit süresi yaklaşık 10-15 dakika sürüyor ve hava karardığında bitiyor. Ördek avı ise gölde beklenerek yapılıyor: “Ördek için sabahleyin gün ışırken gölde olmak lazım. ‘Parlama avı’ denen stilde, dere kenarlarında veya göle tekneyle giderek ördek avı yapabilirsiniz. Dere kenarında yürüyerek de ördek avı yapılabilir. Ama artık ördeklerin indikleri sular kirlendiği için bu tür avları yapmak zorlaştı. Bıldırcın ise köpeklerle kovalanıp uçması sağlanarak avlanır.”

VATAN GAZETESİ 19 Aralık 2010

Yorum Kismi

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar
Bizler amatör ruhumuzla av ve yaban hayatına bir katkıda bulunmaya çalışan bir aileyiz. Bizleri bu yolda yalnız bırakmadığınız için teşekkürler. Güzel ve yararlı bilgileri toparlayıp siz avcı kardeşlerimize sunuyoruz. Herkes bilinçlensin herkes yaban hayatına sahip çıksın istiyoruz. Gelecek nesillere olan borcumuzdur bu. Emanetimize sahip çıkalım... Bu bölüm sizin bilgilere daha rahat ulaşmanız için yapılmıştır. Forumunuza üye olunuz. Burası sizin siteniz. Av ve yaban hayatı için verdiğimiz mücadeleye sizde katılın...