6.092 Defa Okundu
superpoze1 YORUM VAR

Dipçik önemlidir. Türk milli takından yavuz ile yaptıım muhabbette 16.000 fişek attım ama hala alışamadım demişti. Bu işi ne kadar ciddiye aldıklarını anladım…

Standart uzunluk 36 cm. olup ,insan kolunun uzunluk ölçüsü ile değişkenlik gösterir. Bu ölçü dirseğin kırılma noktasından tetik çeken parmağın ( genel olarak işaret parmağı ) birinci çizgisine kadar olan mesafe olmalıdır.Uygun ölçü rahat atışı sağlayacaktır.

KIRMIZI ÇİZGİ kundağın boy ölçüsüdür.MAVİ ÇİZGİ ise insan elinin büyük veya küçük olmasıyla alakalı olup,rahat atış için iyi tutuşu temin edecektir. Büyük eli olana göre,eli küçük olan için MAVİ HAT tın daha yakın yapılması gereklidir.

MAVİ ÇİZGİ  el yapısının ölçüsüdür. YEŞİL ÇİZGİ ise kundağın eğiminin ifadesi olup kundağın omuzdaki dayandığı üst nokta ile atış anındaki göz arasındaki mesafe olmalıdır. Standart mesafe 6 cm.dir. YEŞİL ÇİZGİ kundak eğimini ifade eder.

KAHVERENGİ  ÇİZGİ ise en önemli ölçü olup hedefi iyi görmemizi sağlar. Normal değer 4 cm.dir. Bu ölçü düşük olursa ( eğim az olursa ) tüfek hedefin üstünü ,yüksek olursa( eğim çok olursa ) hedefin altını vurur.( trap için ölçü düşüktür, çünki plağın tamamı görülmelidir )  Bu ölçü de kişilere göre değişir. Kundağı yüzümüze dayadığımız zaman hedefi net olarak görebileceğimiz yükseklik olmalıdır. Atış esnasında hedef iyi görülmelidir. Bu ölçü atış esnasında görüş hattı ( göz ) ile elmacık kemiği arasındaki ölçüdür denilebilir.

KAHVERENGİ ÇİZGİ ölçüsü hedefi iyi görmemizi sağlar. Hatalı vuruşlar kundak dışı sebeplerden de oluşabilir.Ayrıca dipcik namlu merkezinden sağa fazla eğik olursa hedefin sağına vurur,sola eğik veya doğru ise sola vurur.( sağ atarlar için ) Solak atarlar için de; tersi durum oluşur kundakta vuruşa etki edebilecek başka ölçüler olmasına karşın ana hatlarıyla bunlardır.Her insanın aynı olmayacağı için sağa-sola,yukarı aşağı  haraket edebilen ayarlı kundaklar yapılmakta olup avcı ve atıcıların kendilerine uygun ölçüleri elde etmeleri olanağı sağlanmaktadır.Ölçülerinizi kendiniz tespit ettiyseniz,yapımında yardımcı olurum.Saygılar…(Alıntıdır..)

Bir Yorum Var to “Dipçik ölçüleri ni alırken nelere dikkat etmeliyiz”

    Custom avatar
    Erhan
    Ağustos 1st, 2012 at 13:24

    benim kırmızı hattım 41cm, elim küçük ve yeşil hattım 12cm. sol elimi kullanıyorum. PCB ile iyi atış yapıyorum fakat boynumu bükmekten ağrı giriyor. şimdi ise trap atışı için süperpose tüfek almak niyetindeyim. uygun seçim yapmama yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yorum Kismi

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar
Bizler amatör ruhumuzla av ve yaban hayatına bir katkıda bulunmaya çalışan bir aileyiz. Bizleri bu yolda yalnız bırakmadığınız için teşekkürler. Güzel ve yararlı bilgileri toparlayıp siz avcı kardeşlerimize sunuyoruz. Herkes bilinçlensin herkes yaban hayatına sahip çıksın istiyoruz. Gelecek nesillere olan borcumuzdur bu. Emanetimize sahip çıkalım... Bu bölüm sizin bilgilere daha rahat ulaşmanız için yapılmıştır. Forumunuza üye olunuz. Burası sizin siteniz. Av ve yaban hayatı için verdiğimiz mücadeleye sizde katılın...